0

חצ'קונים בלחיים - מה זה אומר ואיך מטפלים?

אנשים רבים מתמודדים בשלבים שונים של חייהם עם תופעה של חצ'קונים בפנים, או בשפה הרפואית - אקנה. בדרך כלל, אקנה מופיעה בצורה של פצעונים או פצעים המכונים גם "חצ'קונים בלחיים". לעיתים מופיעים גם פצעונים על האף, על הגב ועל החזה.

מכיוון שהופעה של חצקונים בלחיים היא תופעה נפוצה מאד, ישנו חיפוש מתמיד אחר דרכים לטפל בבעיה ולשפר את בריאות העור. הצורך נובע לא רק מההשלכות הבריאותיות של התופעה, אלא גם מכיוון שהיא פוגעת באופן משמעותי בנראות הפנים, ומכאן גם בביטחון ובדימוי העצמי.
 

חצ'קונים בלחיים - מה זה אומר?

הופעת חצ'קונים בלחיים עשויה לנבוע ממגוון גורמים. לכן לפני שמחליטים כיצד לטפל בפצעונים, כדאי להבין ממה נובעת הבעיה. הנה כמה מהגורמים העיקריים שעלולים להוביל להתפרצות אקנה, כאשר לעיתים מדובר בשילוב של כמה מהם:

  1. הפרשת שומן עודפת: כאשר העור בריא, בלוטות החלב שלו מייצרות שומן ("סבום"). שינויים הורמונליים שונים, כמו בזמן המחזור החודשי אצל נשים או בגיל ההתבגרות, גורמים להפרשה מוגברת של השומן. הדבר עלול לגרום לסתימת הנקבוביות, ומכאן לשגשוג חיידקים והיווצרות פצעונים.
  2. בעיות הורמונליות: כאשר נוצר חוסר איזון הורמונלי אצל נשים, לעיתים הדבר מוביל לייצור מוגבר של הורמונים זכריים, המעודדים הפרשה יתרה של שומן. גם מצב זה עלול להוביל להיווצרות של פצעים בלחיים.
  3. מצב נפשי: פעמים רבות, התפרצות אקנה נגרמת כתוצאה מלחץ נפשי. הלחץ מלווה בדרך כלל בהפרשת הורמונים, שגם הם עלולים להוביל לייצור שומן עודף בעור הפנים. גם חוסר שינה עלול לפגוע בבריאות העור באותו האופן.
  4. תזונה לקויה: ישנם מחקרים המעידים על כך, שצריכה של מזונות שונים עשויה להוביל להופעת חצ'קונים בפנים. לרוב מדובר במזונות עתירי סוכר, בפחמימות פשוטות או במוצרי חלב.
  5. טיפול לקוי בעור: אקנה עלולה להופיע עקב שימוש בתכשירים שאינם מותאמים לסוג העור; כתוצאה מהרגלי היגיינה לקויים; וכן בגירוד ומגע תכוף בעור בידיים לא נקיות. 

לצד הגורמים הללו, גם שימוש בתרופות מסוימות עלול לעודד התפרצות של אקנה, וכמובן שישנה השפעה גם למטען הגנטי.
 

5 דרכים לטיפול בפצעים בלחיים

לפני שמחליטים כיצד לטפל בתופעה, כדאי לאבחן את הבעיה באופן מקצועי אצל רופא עור או קוסמטיקאית רפואית מנוסה. זאת מכיוון שלא כל חצקון בלחי מעיד על התפרצות של אקנה ועל בעיה משמעותית בעור. לאחר האבחנה, ניתן לטפל בעור בכמה אופנים - חלקם חיצוניים וחלקם כרוכים בשינויים הכרחיים באורח החיים. חשוב להתאזר בסבלנות ולהקפיד על טיפול נכון, כאשר לרוב ישנם הבדלים בתוצאות בין אדם לאדם. הנה כמה אפשרויות מומלצות:

  • תכשירים לטיפול באקנה - ישנו מגוון רחב של תכשירים קוסמטיים המיועדים לטיפול באקנה. בדרך כלל הם יכילו חומרים פעילים המפחיתים את הפרשת השומן, מחטאים ומרגיעים את העור ומפחיתים גירוי ואדמומיות. חשוב להתייעץ עם קוסמטיקאית רפואית לפני שמחליטים באילו תכשירים להשתמש, לוודא שהם מהאיכות הגבוהה ביותר ושנבדקו דרמטולוגית.

  • שגרת טיפוח קבועה - חשוב לשמור על עור הפנים נקי ככל הניתן. יש להשתמש בסבון פנים עדין המותאם במיוחד לסוג העור ואם צריך, גם במסיר איפור איכותי. חשוב להימנע משימוש בסבון המכיל חומרים קשים או לשפשף את העור בחוזקה. לאחר מכן ניתן למרוח קרם לחות עדין, אשר שומר על לחות העור מבלי לסתום את הנקבוביות.

  • מינימום מגע בפנים - נגיעות בפנים ובפצעונים קיימים, עלולות לגרום לשגשוג חיידקים ולעכב את תהליך הריפוי של העור.

  • שינויים תזונתיים - מומלץ להגביר את הצריכה של מזונות בריאים ונקיים, כמו פירות, ירקות ודגנים מלאים. מומלץ להימנע ממזונות עשירים בסוכר ובשומן רווי. 

  • הפחתת לחץ - מכיוון שלחצים משפיעים על בריאות העור, מומלץ למצוא דרכים להפחית את רמות הלחץ בחיים. ניתן לעשות זאת בין היתר באמצעות מדיטציה, יוגה ופעילות גופנית. בנוסף חשוב לשמור על שינה איכותית של 7-8 שעות בלילה.

חשוב לזכור, שכאשר מדובר בהתפרצות אקנה קשה, יש לשקול טיפול רפואי באמצעות תרופות כמו אנטיביוטיקה או גלולות הורמונליות, ולהתייעץ עם רופא עור מוסמך.
 

איבון קוסמטיקס - תכשירים איכותיים לטיפול באקנה

כמי שחוותה זאת בעצמה, אני מכירה היטב את הקושי בהתמודדות עם הופעה של פצעונים בלחיים. כיוון שכך, היה לי חשוב להנגיש לכל אדם מגוון של מוצרים איכותיים לטיפול בתופעה. כל המוצרים שתמצאו בחנות האינטרנטית שלי מכילים רכיבים פעילים, המיועדים במיוחד לטיפול באקנה. בין המוצרים המומלצים: סופר ליקוויד פורטה של חברת דרמלוסופי; אזו קרם של חברת קובי ברוך; אזלייט של חברת ביופור; אזל אקס קרם של חוה זינגבוים ועוד רבים וטובים. אני מזמינה אתכם להתרשם ממבחר המוצרים המופיעים באתר, וליצור איתי קשר לצורך התאמת התכשיר המתאים, בטלפון 054-2244895

 

x

#{title}

#{text}

#{price}