0
ראשי > בלוג

צלקות אקנה

אקנה - סוגי אקנה, טיפול בצלקות אקנה - המדריך
אקנה הוא השם של מחלת עור שבה נקבוביות העור נחסמות, וכך תוצרים של בלוטות החלב אינן יכולים לצאת דרכן החוצה. עקב יצירה מוגברת של תאי עור מתים, ונשירה שלהם לתוך הפתחים של זקיקי השערות, פתחים אלו הולכים ונסתמים, עד שנוצר מבנה בשם קומודון. בתוך כך מתרחשת הפרשה מוגברת של חלב –שומן שממלא תפקידו חשוב בשמירת לחות העור. החלב ממלא את הקומודון ויוצר מצע להתרבות חיידק בשםP.acne  שכבר חי בזקיק השערה. חיידקים אלו גורמים לדלקת בעור בקומודון המלא בחלב, וכך נוצרים פצעי האקנה.

מדוע האקנה מופיעה, ואילו סוגים שלה קיימים
יש גורמים שונים העשויים לגורם למחלת האקנה, ובהם שינויים הורמונאליים הקשורים בגיל ההתבגרות, במחזור החודשים וכן בתקופת ההריון. בנוסף יכולים לגרום לאקנה פעילות יתר של בלוטת יותרת הכליה, פעילות יתר של בלוטות החלב, חוסר היגיינה של העור, הצטברות של תאי עור מתים, מחסור בויטמינים מקבוצת B, נטילת תרופות סטרואידיות, ועוד.

יש להבין כי קיימים כמה סוגי אקנה. לדוגמא, כאשר הקומודונים נפתחים אל פני השטח נראים "ראשים שחורים" המוכרים לאנשים רבים, ואילו אם הקומודונים נותרים סגורים ולכן זקיק השיערה נשאר חסום, נראים "ראשים לבנים". כמו כן, יכולות להיווצר פוסטלות שהם ראשים לבנים שמסביבם יש מעין מעגל אדם מורם, ולרוב קיימת הצטברות מוגלתית בגוון בהיר מתחת לעור. עוד סוג של דלקת היא פופולה שבה נוצרת גבשושית אדומה על העור. יש לציין כי גם במקרה של פופולות וגם במקרה של פוסטולות חשוב להימנע מגירוד, חיטוט ופיצוץ הפצעונים, שכן הדבר מוביל להחמרה. מעבר לכך, ישנם עוד מספר תצורות של אקנה, כגון ציסטות, נודולים, ועוד.

טיפול באקנה
כדי לתת לאקנה טיפול יש לפנות תחילה לבעל מקצוע לצורך אבחון, על מנת להתוות את דרך הטיפול הנכונה והמדויקת, שכן התערבות לא נכונה עלולה לגרום נזקים. על פי רוב, הטיפול הקלאסי כולל שימוש בתכשירים לניקוי עור אקנתי, רגיש ובעייתי, לצורך הרחקת שונים, לכלוך ותאי עור מתים, ומניעת המשך הצטברות של החלב בנקבוביות העור. בתכשירים אלו יש לשים את הדגש על רמת חומציות נמוכה, בעלת השפעה אנטי דלקתית טובה יותר שגם מגינה מזיהומים והחמרה.

מלבד זאת, הטיפול באקנה כולל הקפדה על ניקיון העור כגון הפחתת מספק הפעמים שבהם נוגעים בפנים, החלפת ציפית לכרית פעמיים בשבוע, החלפה קבועה של מגבות, שטיפת מברשות איפור, הקפדה על שיער אסוף, וכדומה. כמו כן, יש לשמור על לחות העור עם קרם לחות המתאים לעור שמן  או בעייתי, המאזן את רמת השומן המצטבר בנקבוביות, ובנוסף – להקפיד על שתיית מים ולהפחית בצריכת סוכרים.


פוסט אקנה – סוגים וטיפול
פוסט אקנה מופיעה אצל חלק גדול מהגברים והנשים, וקשורה באופן שבו העור של כל אחד ואחת מחלים מהאקנה. למעשה, מדובר בהחלמה לא תקינה הנובעת מאופי הטיפול שניתן לאקנה ומיעילותו, וכן מחומרת המחלה הבסיסית. חשוב להדגיש כי ניתן למנוע מראש את היווצרות הבעיה על ידי טיפול בזמן באקנה עם מוצרים המותאמים לסוג המחלה, וכן יש להימנע מהתעסקות עם הפצעים וחיטוט בהם. מעבר לכך, חשוב לדעת שגם הפוסט אקנה אינה עשויה מקשה אחת, אלא קיימים שני סוגים עיקריים.

הסוג הראשון מתבטא בכתמים חומים או אדומים שנותרו במקומות בהם הופיעו הפצעים הדלקתיים. לאחר אבחון של מומחה, בכתמים האלו ניתן לטפל למשל באמצעות ערכת אקנה ייעודית של דרמלוסופי, שיש בה את כל הדרוש לתהליך חידוש העור והבהרת הכתמים. הערכה כוללת קצף ניקוי לניקוי יסודי ללא פגיעה בלחות העור, וכן קרם עוצמתי להבהרת כתמים וחידוש העור שמפחית יצירה של מלנין, מפרק מלנין קיים ומונע מעבר שלו לתאים. הערכה כוללת גם ג'ל טיפולי שמבהיר את העור ומסיר את שכבות העור העליונות עם התאים המתים, קרם לחות המרגיע ומאזן את השומר בעור, ומסנן קרינה SPF50 המכיל נוגדי חמצון ומרכיבי הרגעה.

הסוג השני של פוסט אקנה הוא למעשה צלקות אקנה וחטטים שנוצרו עקב הפצעים הדלקתיים. כדי לדעת איך מטפלים בצלקות אקנה יש לקבל אבחון של מומחה, ולאחר מכן הטיפול בצלקות אקנה יכלול לרוב מוצרים מחדשי עור, שנועדו לשפר את מרקמו, גמישותו והטקסטורה שלו. כך לדוגמא, מי שמחפש עבור צלקות אקנה טיפול עשוי למצוא מענה מצוין עם ערכת פוסט אקנה דרמלוסופי לצלקת.

הערכה כוללת את כל הנדרש עבור תהליך חידוש העור וטשטוש מהותי של הפגמים, כמעט עד כדי העלמת צלקות אקנה. הערכה זו כוללת את קצף הניקוי שכבר הוזכר לעיל, וכן תכשיר חדשני המחדש את העור ומשפר באופן דרמטי את המראה, המיצוק והטקסטורה שלו, מאפשר חידוש מיידי ומפרק כתמים. לכך מצטרף קרם גאלה וחומצה היאלורונית לעידוד יצירת סיבי קולגן וקבלת לחות עמוקה, וכן קרם לחות לעור בעייתי, ותכשיר הגנה מהשמש SPF50.

כאמור, יש צורך באבחון עור אצל קוסמטיקאית מוסמכת וקבלת ליווי צמוד בתקופת השימוש בתכשירים. לאבחון עור און ליין בחינם, ניתן לפנות אליי בווטסאפ.

האם הכתבה עניינה אותך?

השאירו תגובה בחלון נתגובות

x

#{title}

#{text}

#{price}